ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

 

Dokarmianie Ptaków

Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. W ogrodzie pokrytym śniegiem często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kosy, kwiczoły, rudziki, gile oraz ich kuzynów. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków - niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.


PODSTAWOWE ZASADY PRAWIDŁOWEGO DOKARMIANIA PTAKÓW:
1. kiedy dokarmiać?
- najlepiej rozpocząć dokarmianie wraz z pojawieniem się pierwszego śniegu i mrozu
- dokarmiać regularnie i konsekwentnie przez całą zimę
- zakończyć dokarmianie wiosną wraz z pojawieniem się naturalnego pokarmu
2. czym dokarmiać?
- nasionami (słonecznik, rzepak, len, kukurydza, dynia, zboża)
- płatkami ryżowymi i owsianymi
- owocami (pokrojone jabłka i gruszki, jarzębina, głóg)
- jarzynami gotowanymi bez soli
- małymi kawałkami mięsa, słoniną (niesolonymi i niewędzonymi)
- łojem (nie margaryną i nie innymi tłuszczami technicznymi)
- mieszanką tłuszczową z nasionami oleistymi
- gotowanymi ziemniakami bez soli
W sklepach zoologicznych można zakupić gotowe mieszanki dla dzikich ptaków.
3. czym nie dokarmiać?
- pokarmami solonymi
- pieczywem
- pokarmami zepsutymi, namoczonymi i zamarzniętymi
Najlepszym pokarmem jest ten zbliżony do naturalnego, dlatego nie możemy traktować karmnika jako miejsca pozbywania się odpadków z naszego stołu.
Warto też zadbać o stały dostęp ptaków do czystej niezamarzniętej wody.
4. gdzie i jak dokarmiać?
- najlepiej i najprościej zamontować tradycyjny karmnik – domek
- można też wykonać samodzielnie karmnik z doniczki lub połówki skorupy orzecha kokosowego wypełnionych przygotowaną własnoręcznie mieszanką tłuszczową
- jeżeli nie możemy codziennie wykładać świeżego pokarmu oraz usuwać resztek, użyjmy karmnika automatycznego, w którym pokarm wysypuje się stopniowo
- jeżeli mamy własny ogród, zostawmy część chwastów, traw i owoców
- nie rzucajmy pokarmu na bezpośrednio na ziemię, bo będzie się szybko psuł
- dokarmiając ptaki wodne nigdy nie wrzucajmy pokarmu do wody, wykładajmy go przy brzegu w miejscu suchym

Dokarmianie umożliwia nam obserwację ptaków z niewielkiej odległości, poznawanie ich zwyczajów, poczucie odpowiedzialności za ich los; umożliwia nam bliski kontakt z dziką przyrodą. Powodzenia!


Wystawa fotograficzna pt. Piekarska Przyroda

8 września o godz. 18:00 w Galerii Młodych (Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich, ul. Kalwaryjska 62d) otwarta została wystawa fotograficzna pt. Piekarska Przyroda. Prezentowane są na niej zdjęcia wykonane przez członków Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników. Zdjęcia są efektem wieloletnich badań i obserwacji otaczającej nas przyrody. Zarówno w naszym mieście jak i najbliższej okolicy jest wiele ciekawych pod względem przyrodniczym miejsc, które warto odkrywać i... zobaczyć! Wystawę można oglądać do dnia 18 października 2011 w godzinach otwarcia biblioteki. Serdecznie Zapraszamy !!!


ZIMĄ NA KALWARII RZĄDZĄ GAWRONY!

W sobotę 5 lutego 2011 odbyło się I Piekarskie Zimowe Ptakoliczenie na które mieszkańców Piekar Śląskich zaprosiła grupa Bliżej Natury.
Akcja Zimowego Ptakoliczenia organizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków już od 7 lat w tym roku po raz pierwszy zagościła w Piekarach.

Uczestnicy w przemiłej atmosferze, pomimo jesiennej aury, z wielkimi nadziejami o godzinie 10 ruszyli na obserwacje. Początek był trudny, gdyż pierwsze minuty nie obfitowały w ptaki. Jednak z każdą chwilą co raz więcej ptaków z różnych gatunków udawało się obserwatorom wypatrzeć. Zdecydowanie najliczniejsze okazały się gawrony, których naliczono aż 60! Ponadto miłośnicy ptaków zaobserwowali: 15 srok, 8 gili, 7 wróbli, 5 wron siwych, 3 kawki, 2 sikorki bogatki, 2 sikorki modraszki, 2 kosy a także sikorkę czarnogłówkę, kowalika oraz pełzacza ogrodowego który przysporzył największych emocji zwłaszcza młodym ornitologom.

Akcja zatem okazała się wielkim sukcesem. Wszyscy miłośnicy przyrody, ci starsi oraz ci młodsi, znakomicie się bawili spędzając czas na obserwowaniu ptaków, które, co pokazała sobotnia akcja, bardzo chętnie i licznie zimują na piekarskiej Kalwarii.

Grupa Bliżej Natury już teraz zaprasza wszystkich na kolejne akcje!

W akcji uczestniczyły również media, swoich reprezentantów mieli Gwarek oraz Polskie Radio Katowice.
O I Piekarskim Zimowym Ptakoliczeniu można posłuchać w czwartek 10 lutego:
audycja Radiowy magazyn wielotematyczny w Radiu Piekary 88,7 fm o godzinie 10:10 [jeśli nie jutro to za tydzień]
audycja Zielony Telefon w Polskim Radiu Katowice 102,2 fm o godzinie 19:05.
O akcji można przeczytać również na stronie Fili nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śl.:
http://www.biblioteka.piekary.pl/news.php?nid=737
http://www.biblioteka.piekary.pl/news.php?nid=748
http://www.biblioteka.piekary.pl/filia.php?fid=10


WEŹ UDZIAŁ W I PIEKARSKIM PTAKOLICZENIU!

Grupa Bliżej Natury zaprasza wszystkich mieszkańców Piekar Śląskich i okolic do wzięcia udziału w I Piekarskim Zimowym Ptakoliczeniu. Odbędzie się w sobotę 5 lutego na Kalwarii o godzinie 10:00, zbiórka przy pomniku Papieża Jana Pawła II. Przyjdź i zobacz jakie ptaki są zimowymi gośćmi naszego miasta.

Powiększ


Zimowe liczenie odbywa się rokrocznie w całej Polsce, w tym roku po raz pierwszy zawita w Piekarach Śląskich. Nie musisz znać się na ptakach – przyjdź a poznasz je razem z grupą Bliżej Natury. Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie by czegoś się o skrzydlatych mieszkańcach naszego miasta dowiedzieć.

Przewidywany czas trwania Ptakoliczenia to około 1,5 godziny. Warto wziąć ze sobą lornetki i aparaty fotograficzne. Spacerując po Kalwaryjskim Wzgórzu uczestnicy wspólnie będą rozpoznawać i liczyć poszczególne gatunki ptaków pod okiem doświadczonych ornitologów. Piekarzanie sprawdzą czy na Kalwarii zimują gile, jemiołuszki, gawrony, pełzacze czy kowaliki.

Dzięki tej akcji uzyska się informacje na temat liczby oraz różnorodności gatunkowej zimujących ptaków na Kalwarii, a zbierając dane z całej Polski OTOP przedstawi jakie są trendy zimowania poszczególnych gatunków ptaków na obszarze całego kraju.

Jeśli zastanawiałeś się ile różnorodnych ptaków zimuje w Twojej okolicy, teraz masz okazję by się o tym przekonać! Wszak nie wszystkie ptaki odlatują do ciepłych krajów…

Grupa projektowa Bliżej Natury


Osoba kontaktowa:
Paweł Siwy
Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników
e-mail: siwy_gs@wp.pl
nr tel.: 663 363 858
www.otop.org.pl


BĄDŹMY BLIŻEJ NATURY!

W ramach nowego projektu edukacyjnego Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków „BLIŻEJ NATURY” grupa młodzieży z piekarskich i tarnogórskich szkół prowadzić będzie najbliższym roku kampanię społeczną na rzecz ochrony przyrody.

Projekt ma na celu zwiększenie społecznej świadomości na temat ochrony przyrody, w szczególności obszarów Natura 2000. Polega na przeprowadzeniu lokalnych kampanii społecznych przez przeszkolone osoby wraz z dziesięcioosobową grupą młodzieży.

Grupę projektową Bliżej Natury, zajmującą się obszarem Natura 2000 "Bagno Bruch koło Pyrzowic" w gminie Ożarowice tworzą uczniowie podstawówki: Weronika Nowak, Agata Szołtysik, Zuzanna Stych oraz Paweł Stych; uczennice gimnazjum: Martyna Palacz, Monika Wójcik oraz Patrycja Markiewicz a także uczennice szkół średnich: Daria Garus, Patrycja Hnatejko, Kasia Ahn oraz Agnieszka Garwolińska a także prowadzący Paweł Siwy (Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników).

Powiększ

Do tej pory odbyły się trzy kameralne spotkania organizacyjne służące zaplanowaniu kampanii, zapoznaniu się z problematyką ochrony przyrody oraz wzajemnemu poznaniu się uczestników a także wycieczka do piekarskiego lasu Dioblina.
W ramach projektu grupa Bliżej Natury zaoferuje mieszkańcom Piekar Śląskich, gminy Ożarowice oraz okolicznych miejscowości:
 wycieczkę zimową w ramach Zimowego Liczenia Ptaków
 wycieczkę wiosenną w ramach Spring Alive
 Ptasi Rajd
 informacje o tematyce przyrodniczej w lokalnych mediach
 ustawienie terenowej tablicy o obszarach Natura 2000
 oraz wiele innych atrakcji

Oficjalnymi lokalnymi partnerami projektu jest Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich oraz Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników.

Osoba kontaktowa:
Paweł Siwy
Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników
e-mail: siwy_gs@wp.pl
nr tel.: 663 363 858
www.otop.org.pl


Konkurs „ZIELONY ŁOWCA” rozstrzygnięty

Nadesłano ponad 100 prac, spośród których 15 wyróżniono Certyfikatami Łowcy.

Rozpoczęty w połowie września konkurs fotograficzny dobiegł końca. Po obradach jury, które odbyły się 21 października w siedzibie stowarzyszenia „Zielona Ziemia”, wskazano fotografie o największych walorach merytorycznych i artystycznych. Zieloni Łowcy skierowali obiektywy kamer w stronę dzikich roślin w naszych miastach, które same wdzierają się na obszary silnie przekształcone przez człowieka i znajdują tam warunki do życia.
Zarejestrowaliśmy ponad 100 zdjęć, spośród których 15 wyróżniono Certyfikatami Łowcy, a dwa nagrodzono sprzętem fotograficznym. Dodatkowo przyznano 5 nagród specjalnych dla najmłodszych uczestników konkursu.
Wręczenie nagród - podczas „I ZLOTU ŁOWCÓW” 28 października 2010 roku o godz. 18.00 w restauracji „Figaro” w Radzionkowie, Plac Jana Pawła II.

fot.1 Katarzyna Nowak, pierwsza nagroda

fot.2 Mateusz Rymoniak, druga nagroda
 


Moje Czyste Miasto

Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników wespół‚ ze Stowarzyszeniem Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia” zaprasza do udziału w Programie „Moje Czyste Miasto” pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Stanisława Korfantego.


Jest to przedsięwzięcie edukacyjne skierowane do placówek oświatowych wszystkich typów, prowadzone przez Stowarzyszenie „Zielona Ziemia” od 2006 roku w ramach kampanii ekologicznej „Szukamy rady na odpady” na terenie Śląska, a głównie powiatu tarnogórskiego, Bytomia i Piekar Śląskich. Jego celem jest kształtowanie świadomości i proekologicznych postaw uczniów, ich rodzin
i nauczycieli, poprzez praktyczne działania. Prowadzi do kształtowania postaw obywatelskich, zwłaszcza w takich sferach, jak segregacja śmieci, unikanie niewłaściwego usuwania odpadów, w zakresie oszczędzania energii i wody, a także unikania innych nieprzyjaznych dla środowiska zachowań.
W ramach Programu przeprowadzamy szkolenia nauczycieli, organizujemy wykłady z zakresu gospodarki odpadami oraz prowadzimy współzawodnictwo o miano LIDERA SEGREGACJI ROKU w trzech kategoriach wiekowych - najlepsze przedszkole, szkoła i gimnazjum oraz najlepsza szkoła ponadpodstawowa. Uczestnicy Programu zbierają makulaturę, butelki PET i baterie. Wyselekcjonowane odpady odbierane są przez specjalistyczną firmę i trafiają do recyklingu zwiększając ilość zebranych selektywnie odpadów w mieście. Program przyczynia się także do zwiększenia punktów selektywnej zbiórki, zwraca uwagę na szkołę jako miejsce powstawania odpadów oraz poprawia wizerunek miasta i stan środowiska naturalnego.

Informacji dodatkowych udziela Marek Knapik tel. 508006258.


Konkurs ZIELONY ŁOWCA rozpoczęty.

Do 18 października można przysyłać zdjęcie roślin dziko żyjących w mieście na adres zielonylowca@wp.pl a w odpowiedzi otrzymacie informacje na temat rośliny od naszego wszechwiedzącego eksperta .Najlepsze zdjęcia nagradzamy. Przysłane zdjęcie trzeba opatrzyć informacjami gdzie , kiedy i przez kogo zostało zrobione. Trzeba też podać wiek:), oczywiście autora zdjęcia. Jest to bardzo dobra okazja dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i kół zainteresowania dla zrobienia zajęć w terenie. W najbliższym otoczeniu placówki można już zwykłymi telefonami komórkowymi wykonać znakomite zdjęcia. Może uda się wyłowić jakąś sensację, a na pewno można dowiedzieć wiele o najbliższym otoczeniu. Pełny regulamin w załączniku oraz na stronach internetowych. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Zielona Ziemia wraz z Piekarskim Stowarzyszeniem Przyrodników. Nagrody funduje firma Vattenfall. Patronem medialnym konkursu jest Radio Piekary. Wręczenie nagród nastąpi już 28 października br. podczas Akademii Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie. Zapraszamy!

Zostań Zielonym Łowcą > zdobądź Certyfikat Łowcy!
zielonylowca@wp.pl
www.zielonaziemia.pl
www.przyrodapiekar.kg.net.pl
www.vattenfall.pl

Regulamin Konkursu Fotograficznego

„Zielony Łowca- tropami bioróżnorodności w mieście”


Akcja Włochatka - zakończona powodzeniem

Wieczorem w dniu 17 kwietnia br. członkowie naszego stowarzyszenia w składzie Michał Sz., Adam Sz., Paweł S. i Łukasz M. trafili w Lasach Lublinieckich (Nadleśnictwo Świerklaniec) na dwa odzywające się samce włochatki.

Nagrania można posłuchać na naszym profilu YouTube - Słuchaj


Tablica

Z ogromną radością donosimy że pierwsza nasza tablica stoi już na Kalwarii.
Prezentuje się rewelacyjnie.


Nowości na stronie

Zapraszamy Państwa do galeri prac pt. "Sowy Polski", młodej artystki z Piekar Śląskich, Moniki Gawron. Monika jest uczennicą Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Piekarach Śląskich, uczęszcza do klasy 6. więcej...

 

 

 


Piekarska przyroda w YouTube

Zapraszamy wszystkich zaglądających na naszą stronę do odwiedzenia również naszego profilu w serwisie YouTube - przyrodapiekar31 - zamieszczane są tam filmiki przedstawiające przyrodę naszego miasta. Zapraszamy do odwiedzenia i komentowania.

 

 

Strona główna

 

Wszelkie prace i treści zamieszczone na tej stronie objęte są prawami autorskimi. Wykorzystywanie, przetwarzanie tych materiałów jest zabronione. 

 

Copyright (C) 2009 By geo